20 yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan, Fethiyeli Yüksek Mimar Salih Eroğlu ülkemizin ve Fethiye’nin gururu oldu. Çalışmaları ile adından söz ettiren 43 yaşındaki Salih Eroğlu, Amerikan inşaat firmasının yöneticiliğini yapıyor.

Fethiye ve ülkesi ile hiçbir zaman bağının kopmadığını belirten Salih Eroğlu, ABD’ye 2001 yılında Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra İnşaat Yönetimi mastırı yapmak için gittiğini belirtti. Son 7 yıldan bu yana Amerika’da 2 üniversitede inşaat yönetimi konusunda ders anlattığını dile getiren Eroğlu, Fethiye ile bağının hiç kopmadığını söyledi.

Türkiye’de birçok televizyon programına çıkan Salih Eroğlu, Fethiye’yi Amerika ve Türkiye’de ulusal kanalarda başarıyla temsil ediyor. Fethiye’den hiçbir zaman kopamadığını aktaran Eroğlu, ilerleyen süreçte tamamen Fethiye’ye dönmek istiyor.

Salih Eroğlu yaptığı açıklamada, “20 yıldır Amerika Birleşik Devletleri’ndeyim. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra 2001 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden burs kazandım ve İnşaat Yönetimi mastırı yapmak için Amerika’ya gittim. 11 yıl Amerika’nın önemli inşaat şirketinde proje mühendisi ve proje müdürü olarak çalıştım.

Daha sonraki 7 sene kendi şirketimde proje yöneticiliği yaptım. Simdi Amerikan inşaat firmasının yöneticiliğini yapıyorum. Ayrıca son 7 senedir Amerika’da iki üniversitede İnşaat Yönetimi sertifika programları kapsamında inşaat maliyetleri ve yönetim alanında ders anlatıyorum” dedi.

FETHİYE İLE BAĞIM HİÇ KOPMADI

Fethiye ile bağının hiç kopmadığını kaydeden Salih Eroğlu, “Fethiye benim doğduğum, büyüdüğüm, ilkokulu okuduğum ve bütün ailemin olduğu bir yöre. Fethiye gibi cennet memleketimden istesem de kişilik ve gönül olarak kopamam. Ben zaten çocukluktan beri milli duygularım yüksek birisi olarak yetiştim. Ülkemin bayrağı, toprakları, insani benim için çok önemli ve değerli. Fethiye halkı da benim ailem gibi. Her sene Fethiye’me geldiğimde hiç yabancılık çekmiyorum. Esnafımız ve eş dostlarımız ile çok samimi, gönülden, candan bir ilişkim var” ifadelerini kullandı.

FETHİYE İÇİN HEDEFLERİM VAR

Açıklamasını sürdüren Eroğlu, “Benim Fethiye için Amerika’ya geldiğimden beri hedefim var ve bu yolda hayatimi sürdürüyorum. Fethiyeli esnaf, eş, dost ve ailemi her zaman en iyi durumda görmek istiyorum. Bu doğrulta Fethiye’mizin tanıtımı, esnafımızın daha fazla gelir elde etmesi, zor durumda olan Fethiyeli hemşerilerimin acısını paylaşıp, iyi günlerde sevinçlerine ortak oluyorum. Her zaman hedefim Fethiye’mize en iyi şekilde kabiliyetlerim ve imkanlarım çerçevesinde katkıda bulunmak. Özel hayatim, hobilerimden fedakârlık yapmasam da bu şekilde mutlu oluyorum. Hedeflerim arasında makam, mevkiinin çok önemi yok. Önemli olan hedef her zaman her alanda spor, kültür, sanat, ekonomik, gelir, gelişmişlik, doğa, refah seviyesi olarak Fethiye’mizin yüksek seviyelerde olması. Aslında ben Fethiye’den hiç ayrılmadım. Fethiye’yi her zaman yaşıyorum. Muhakkak bir gün Fethiye’ye tamamen geri döneceğim, yalnız süreç ve net tarih şu an kesin değil” şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI OLMAM YÖNÜNDE TALEP VAR

Salih Eroğlu, “Bildiğiniz gibi uzun yıllardır Amerika’da yaşıyorum. Çok şükür donanımımız, mesleğimiz, işimiz, gücümüz var. Türk mühendis ve mimarinin Amerika’da neler yapabileceğini projelerimiz ve anlattığım derslerle Amerikalılara da gösteriyorum. Fethiye’mize illa ki belediye başkanı olma şartım, hırsım, ihtirasım ve makam-mevki derdim de yok… Yalnız sizlerden gelen talep, istek, temenni o kadar fazla ki demek ki ihtiyaç oluşmuş. Fethiye’mize gelip sizlerle yüz yüze istişare edeceğim. Zaten bu konuda tek neden akrabalarımın yasadığı; doğduğum, büyüdüğüm memleketime faydalı olmak. Yaptığım ve yapacağım projelerle insanlara örnek olmak. Benim abdestimden ve niyetimden şüphem yok.

Kimseyle alıp vermediğim yok. Polemiklere de girmem. İşime, projelerime vatana millete Fethiye’me nasıl faydalı olacağıma bakarım. Bundan önce Fethiye Belediye Başkanlığı yapmış dedem dahil geçmiş belediye başkanlarımıza saygı duyuyorum. Hepsine çalışmaları, yaptıkları ve yapacakları projeler için bir Fethiye sevdalısı olarak teşekkür ediyorum.

Bu işler ekip isidir, bayrak yarışı gibidir. Projelerimle, Fethiye’mizi dünya markası örnek bir şehir haline getirmek için bu yolda koşarım. Yoksa benim makam, mevki, protokol merakım yok” dedi.