#FethiyeDemekMemleketDemek

Parolamız “Akıllı Fethiye…“ Aklın yolu bir, başarının yolu birliktir.
Markamız Fethiye.
Doğal, Çevreci, Akıllı, Butik ve Konsept Şehir.

Ekip Çalışması

Belediyecilik ciddi bir ekip ve proje yönetme sanatıdır. Halkımız Salih Eroğlu ismini gördüğü her yerin arkasında aslında büyük bir ekibin olduğunu görecek ve hissedecek.
Belediyemizde her mahalle ve bölgede Fethiye’den Proje Müdürlerimiz olacak. Üstlenici firmaları zaman, kalite, bütçe konusunda kontrol edecek, aksaklıklara anında müdahale edecek. Malzeme tedariği ve is güvenliği ayrı önemli hassasiyetlerimiz olacak. Halkımızın bir kuruşu ziyan edilmeyecek.

Güneş Enerji

Cennet Fethiye’mizin doğal güneşinden yararlanarak evlerimizin çatılarında solar paneller kuracak, kendi enerjimizi, elektriğimizi kendimiz üreteceğiz.

Modern Kanallar

İlçemizde kötü görüntüye sahip kanalları DSİ ve kurumlar işbirliğiyle modern ve şık bir görüntüye kavuşturacağız.

Su Dansı Gösterisi

Turistik cazibe merkezi olan Fethiye Limanı’nda denizin ortasına bütün sahilden izlenebilecek su dansı gösterisi kurulacak. Tüm kordon ve sahil şeridindeki işletmelerin yanı sıra Fethiyeliler evlerinden de bu görsel şovu izleyebilecek.
Bu proje ile görselliğin yanı sıra liman içi suyu oksijen kazanarak temizlenecektir.

Halka Açık Tarlalar

Hem tarım, hem turizm hem de Fethiyeliler için halka açık tarlalar. Çok cüzi ücret ile girilerek yerli halk ve turistler Fethiyeli çiftçilerin yetiştirdiği Açık Meyve ve Sebze Tarlalarına girerek sebze ve meyvelerini toplayabilecekler. İçeride yedikleri ürünler ücretsiz, dışarıya çıkarken eve götüreceklerini tarla fiyatında alacaklar. Hem çocuklarımıza tarımı sevdireceğiz hem de çiftçimize, halkımıza katkımız olacak. Fethiye Belediyesi Tarım Parkları.

Hayvancılık

Hem tarım, hem turizm hem de Fethiyeliler için halka açık tarlalar. Çok cüzi ücret ile girilerek yerli halk ve turistler Fethiyeli çiftçilerin yetiştirdiği Açık Meyve ve Sebze Tarlalarına girerek sebze ve meyvelerini toplayabilecekler. İçeride yedikleri ürünler ücretsiz, dışarıya çıkarken eve götüreceklerini tarla fiyatında alacaklar. Hem çocuklarımıza tarımı sevdireceğiz hem de çiftçimize, halkımıza katkımız olacak. Fethiye Belediyesi Tarım Parkları.

Agrivoltaik Sistem Seralar

Fethiye’nin kalbi Çamköy, Karaçulha ve Eşenköy Seralarda don nöbetine son. Benim çiftçim naylon serada odun ateşi ve sobalarla yaptığı eski ısıtma sekli yerine Agrivoltaik sistem solar paneller ile kendi enerjisini üretecek. Otomatik sensörlü ısıtma ve sulama sistemi ile seralarımız ve tarlalarımızda mahsul bereketi yaşanacak. Tarımda verimlilik artırılacak, Fethiye markamız ile domateslerimiz, organik sebze ve meyve üretimimiz artacak.

Hobi Bahçeleri

Fethiye şehir merkezinde apartmanda kalan ailelerin bahçe ve toprak özlemi sona erecek. Mahalle aralarında yapacağımız Belediye Hobi Bahçelerinde apartmanda kalan ailelerimiz kendilerine özel olarak kiralayabilecekleri hobi bahçelerinde çiçek, sebze ve meyve yetiştirebilecekler.

Modern Tersane

Fethiye Tersane Alanı yeniden düzenlenecek. Alternatif Yat, Tekne bakım ve imalatı alanı olacak. Çekek bölgesi tekrar düzenlenecek.

Paspatur ve Tarihi Doku

Fethiye Paspatur Çarşısı dokusu korunacak. Eski tarihi evler restore edilip Tarihi Fethiye/Muğla Evleri mimarisi ve konsepti oluşturulacak. Butik şehir teması vurgulanacak.

Yeni İmar Planı

Fethiye’mizin imar planı tekrar düzenlenecek. Dokuya uygun Fethiye konsepti oluşturulacak. İmar bekleyen bölgeler veya kacak yapılara çözüm bulunacak. Mimari heyet planlamasına göre hareket edilecek. Bu konuda dünyada başarılı çevreye uyumlu örnekler baz alınacak.

Çöplerden Elektrik Üretimi

Çöplerimizden elektrik üretecek, bu üretilen elektriği ekonomimize kazandıracağız.
Vahşi depolamayı, görüntü kirliliğini ve çevreye yayılan kötü kokuyu önleyecek tesiste, çöpten elde edilen enerjiyle binlerce haneye elektrik verilebilecek.

Solar Panel Tarlaları

Solar Panel Tarlasi50 MW-DC sistem ile 80,000 MWH (80,000,000 kWh )enerji üreteceğiz. Fethiye’de ortalama hane başı yıllık enerji tüketimi 2000 kWh/yıl ve 40,000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacağız.

Park Et & Devam Et

Çarşı merkezine ulaşmak isteyen kişilerin, özel araçlarını solar çatılı katlı otopark alanlarında bırakarak toplu taşıma araçlarının ücretsiz kullanımını teşvik eden Park Et Devam Et” sisteminin ilçemizde uygulanmasına başlanacak.
Bu solar çatılı katlı otoparklarda aynı zamanda elektrikli araçlar şarj edilebilecek.

Akıllı Şehir Aydınlatmaları

Tamamen düşük enerji tüketimli, güneş enerjili LED’lerden oluşan, harekete duyarlı, sokak, cadde, sahil aydınlatmaları ile yine belediye tesisleri bina içi aydınlatmaları ile %70’lere varan tasarruf.

Açık Alan Sanat Galerileri

Yerel ya da ulusal sanatçıların eserlerini sergileyebileceği, workshoplar yapabileceği açık alan sanat galerileri. Halk evleri, plajlar, sosyal tesisler.. Her yerde sanat.

Gece Pazarı

İlçemizde tatile gelip gece gezmeye çıkan insanların hediyelik eşya, yerel ürünler alabileceği, engelli ve ev hanımlarına dönüşümlü olarak tezgah açabilme imkanı sağlanacak gece pazarı kurulması.

Geriatrik Yaşlı Tatil Köyü

Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda, Hollanda gibi ülkelerde artan yaşlı nüfus için yaşlı köyleri uygulanabilir bir barınma alternatifi olarak kabul edilmektedir. İlçemizde kuracağımız özel bir tesis ile yaşlı bireylerin yaşama aktif katılımlarını sağlayan, yaşam kaliteleri ve yaşam doyumlarını arttıran ve barınma ihtiyacına alternatif olabilecek, temel sağlık destekleri de alabilecekleri yaşlı tatil köyü ile yurtdışından alternatif turizm imkanı sağlanacak.

Kelebekler Vadisi Cam Teras

Dünyaca ünlü Kelebekler Vadimiz’in üzerine kurulacak, ülkemizde de farklı örnekleri bulunan cam teras ile bölgenin albenisi arttırılacak. Dünya çapında ilgi çekecek Base jumping, bungee jumping festivalleri yapılabilecek.

Robotlar Hayatımızda

Dünya’da yaygınlaşmaya başlayan robot kullanımını şehrimize de getirerek çağı yakaladığımızı tüm dünyaya gösterecek, robotları yemek, paket servisi, turist bilgilendirme gibi görevlerde kullanacağız.

Agro (Tarım) Turizmi

Agro turizm; kırsal çevreyle, ürünle ve konaklamayla bağlantılı bir çiftlikte, kampta veya pansiyonda konaklama, eğitsel gezi, yeme-içme ve çiftlikte ürünlerin satılmasıyla ilişkili faaliyetler bütünü olarak tanımlanmaktadır.
İlçemize gelenlere doğayla dost, farklı insanları ve kültürleri tanıyabilecekleri bir tatil imkânı sunacak, köylümüze maddi gelir sağlayarak kırsal kalkınmayı sağlayacağız.

Gündüz Bakım Evi/Çocuk Kulübü

Engelli ailelerin çocuklarının, gazi ve şehit çocuklarının, anne babası ayrılmış veya öksüz-yetim kalmış çocukların öncelikli olacağı Belediye Gündüz Bakım Evi ve Kreşi ile okul öncesi çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunacağız.
Ayrıca Belediye Çocuk Kulübü ile okul çağındaki çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini sağlaması ve derslerine katkı vermesi amacıyla uzman eğitmenler ile eğitimler vereceğiz.

Belediye Gençlik Merkezi

Gençlerin yaşam kalitesini arttırmayı, onları ilgi alanları doğrultusunda yönlendirmeyi ve yetiştirmeyi, ufuklarını genişletmeyi, sosyal ve nitelikli bireyler olarak hayata hazırlamayı ilke edinerek Fethiye Belediyesi Gençlik Merkezi kuracağız.
Fethiye gençlerinin, kültür ve sanatla buluşma noktası olacak bu merkezde gençler, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, yaratıcılıklarını da kullanarak ürettiklerini, yine merkez içinde sunma ve sergileme fırsatı bulacaklar.

SU SPORLARI/KÜREK KAMP ALANI

Fethiye liman içinin dünyada sayılı 12 ay kürek yapılabilecek alanlarından biri olması dolayısıyla kürek ve benzeri su sporları için ayrılan alanın genişletilmesi, yabancı takımlar için kamp alanları oluşturulması sağlanacak, spor ve kış turizminin gelişmesi sağlanacaktır.

KARAVAN VE ÇADIR KAMP ALANI

Özellikle Belcekız ve Faralya taraflarında sorun haline dönüşen kontrolsüz çadır kurulumlarının önüne geçilerek güvenli karavan ve çadır kamp alanları oluşturacak, tüm dünyadan kamp severleri, karavan tatilcilerini ilçemize çekeceğiz.

PİKNİK MESİRE ALANI

Halkımızın ücretsiz ya da düşük bir ücretle kullanabileceği piknik ve mesire alanları yapacağız.

ALTERNATİF SPOR TESİSLERİ

Komşu ilimiz bu konuda rekorlar kırarken maalesef ilçemiz bu konuda yetersiz kalmaktadır.
İlgili federasyonlarla görüşerek yurt içi ve yurtdışından gelecek kulüplerin kamp yapabilecekleri, ilçe tanıtımı ve turizmine katkı sağlayacak alanları belirleyerek bu konuda yatırımların yapılmasını sağlayacağız.

KAPALI OLİMPİK YÜZME HAVUZU

İlçemizden yetişecek milli yüzücülerin, olimpiyat şampiyonlarının yanı sıra uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapabilecek, spor turizmini destekleyecek, 12 ay turizm hedefimize yardımcı olacaktır.

TURİZM ve DENİZ ZABITASI

Plajlarımızda ve turistlerin yoğun olduğu alanlarda ginger/bisiklet ile dolaşan, en az bir yabancı dil bilen turizm zabıta ekibi kurulacak. Bu zabıtalar şehrimizi tanıtacak, turistlere yardımcı olabilecek, aynı zamanda kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.
Yine ilçemizde yaşayan veya tatile vatandaşların denizde yaşayacağı sorunlarla mücadele edecek, tekne atıkları, koy kirliliklerini takip edecek Deniz Zabıta ekibi kurulacaktır.

KOY TEMİZLİK TEKNESİ

Dünya’nın en güzel koylarının yer aldığı ilçemizde maalesef koylarımız temizlik açısından sınıfta kalmaktadır. Karayolu ile ulaşımın çok mümkün de olmadığı bir çok koyda çöpler birikmekte, turizmi ve halk sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple belirli zamanlarda koyları dolaşarak çöplerin toplanması için tekne tahsisi büyük bir gerekliliktir.

DENİZ YÜZEYİ TEMİZLİK TEKNESİ

Limanımızda kötü bir görüntüyle birlikte içinde yaşayan canlılara da son derece zararlı olan plastik malzemeleri, çöpleri, şişeleri, sigaraları, odunları, algleri, katı kalıntıları, organik maddeleri toplayarak bertaraf edecek çöp sıyırıcı tekne alacağız.

KARGI BİTKİSİNDEN BİODİZEL

İlçe genelindeki kanallarda ve su birikintilerinde bolca bulunun kargı bitkisi zengin bir enerji kaynağıdır ve biodizel üretimi için çok elverişlidir. Kurulacak biodizel üretim tesisi ile kargı bitkisinin yanı sıra pirina gibi diğer ürünler de değerlendirilebilecektir.

SAĞLIK TURİZMİ YATIRIMLARI

Turizmin 12 aya yayılması ve çeşitlendirilmesi kapsamında hem tedavi olacak hem de şehrimizi gezecek turistler için gereken alt yapı ve tesislerin hazırlanması, işletmelerin bu yönde bilinçlendirilmesi / desteklenmesi.

YARIM ADA YOLUNUN İYİLEŞTİRİLMESİ

Her ne kadar farklı bakanlıkların sorumluluk alanları olsa da ilçemize yakışmayan yarım ada koy yollarının düzenlemesi yapılacak, elektrikli faytonlarla gezilebilir hale gelecektir.

ENGELLİ DOSTU KALDIRIMLAR

Mevcut kaldırımlar maalesef engelli ve bebek araçlarının iniş çıkışları, yürümeleri için yetersiz kalıp bir çok yerde direk, ağaç gibi engellerle karşılaşılmaktadır. Tüm kaldırımların engelli/bebek arabası dostu
olarak yeniden düzenlenmesi büyük bir gerekliliktir.

TRAFİK IŞIKLARI VE KAVŞAKLAR

Son yıllarda aldığı yüksek göç oranı ile nüfusu sürekli artan ilçemizde trafik sorunu hızla
artmakta, özellikle yaz dönemlerinde içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Maalesef ilçemizde trafik ışıkları da trafiğin akışı dikkate alınarak düzenlenmemiştir.
Şehir trafiğini ilk etapta rahatlatacak AKILLI ışık, işaret ve kavşak rehabilitasyonunun acilen yapılması gerekmektedir.

ÖLÜDENİZ VE HİSARÖNÜ ÇARŞI

Ölüdeniz çarşı sokağı ve Hisarönü çarşı sokaklarına Paspatur gibi yeni kimlik kazandırılacak. Estetik çarşı sokaklarının üstleri, doğal çatıları şekillenecek. Fethiye turizmi markalaşacak.

AŞIKLAR TEPESİ

Hepimizin çocukluğunun geçtiği Fethiye seyir tepesi, Aşıklar Tepesi yeniden düzenlenecek. Fethiye Halk Kafesi olacak. Ailecek herkes ziyaret edecek.

KONGRE & FUAR & NİKAH SALONU

Kış aylarının değerlendirilebilmesi, turizmin 12 aya yayılmasında kongre, fuar turizmi önemli bir yere sahiptir. Ancak maalesef ilçemizde bu tip etkinliklerin yapılabileceği bir salon bulunmamaktadır.
Yine ilçemizde kapalı düğün/nikah salonu çok yetersizdir. Her iki ihtiyacı da karşılamak amacıyla bir kongre/nikah salonu yapacağız.

FETHİYE KART

Fethiyeli vatandaşlarla, Fethiye esnafını kaynaştırarak, ekonomik açıdan Fethiye’deki geniş ticari tabandan halkımızın faydalanmasını sağlamak amacıyla Fethiye Kart (Fethiyeli Kimlik Kartı) indirim ve avantaj kartı uygulaması yapacağız. Bu kart ile ilk olarak belediyemizin anlaşma yaptığı işyerlerinden indirimli alışveriş yapabilecek, belediye tesisleri ve hizmetlerinde Fethiyeli olma ayrıcalığıyla yararlanabileceksiniz.

Yeni Projelerimizden Haberdar Olmak için Bizi Takip Ediniz!

Fethiye Belediye Başkan Adayı SALİH EROĞLU